שאלות ותשובות

אני יודע שהיתרי בניה לוקחים זמן – האם חברת ניהול יכולה לעזור בכך?

קפיטל גרופ דואגת להניע את הליך קבלת ההיתר נמצאת בתקשורת עם הרשויות המקומיות השונות ודואגת לספק את האישורים הנדרשים על מנת לקבל את היתר הבנייה.

מה תפקידה של חברת הניהול בקבוצת רכישה?

תפקיד החברות הללו הוא לפעול אל מול הגורמים המקצועיים הרלוונטיים כגון קבלני ביצוע, בנקים המספקים מימון בנקאי לפרויקט, אדריכלים והרשויות השונות (כולל ליווי משפטי), תוך כדי שמירה על האינטרסים של הקבוצה. חברות אלה מהוות את ה"כלב שמירה" של הפרויקט.

מי מייצג את קבוצת הרכישה אל מול הוועד המארגן?

חברי קבוצת הרכישה עורכים בחירות לוועד המפקח. החברים בוועד אחראים לכך שבחירת בעלי המקצוע השונים והגופים נותני השירות לפרויקט כגון אדריכל, יועצים, קבלני ביצוע ובנקים – תעשה באופן שקוף ובכך יהיה ניתן לחסוך כמה שיותר בעלויות הבנייה. אנשי הוועד הינם השגרירים של הקבוצה וכחברי קבוצה יש להם אינטרס מובהק לדאוג לטובתו של הפרויקט. החלטות מכריעות בנוגע לפרויקט יתקבלו בדר"כ באסיפת רוכשים ברוב קולות.

מהו החיסכון הכספי העיקרי ברכישה במסגרת קבוצת רכישה?

מרבית החיסכון נובע מהעובדה שההוצאות מתחלקות בין כל הרוכשים בפרויקט ואינן נופלות בלעדית על היזם כפי שקורה בקנייה מקבלן ועל כן, יזם קבוצות הרכישה יכול להסתפק ברווחים פחותים של 6%-8%, לעומת הקבלן הנושא בכל העלויות עוד לפני שמכר ולו דירה אחת וחייב להציג מינימום של 17%-20% אחוזי רווחיות על מנת שיוכל לזכות לליווי בנקאי

אני מעוניין להצטרף לקבוצת רכישה, מאיפה מתחילים?

הדרך הטובה ביותר היא להתחיל מחברה היוזמת ומארגנת קבוצות רכישה כמו קפיטל גרופ. חברת הניהול דואגת שכל היועצים והספקים של הפרויקט, הן ברמה המשפטית והן ברמה הכלכלית, הנדסית וכו' יהיו מהשורה הראשונה וזאת מתוך הכרותה עם אותם יועצים ויכולת השגת תנאים מסחריים טובים לקבוצה בזכות קשריה עימם. לקפיטל גרופ צוות מנוסה המסוגל לקדם כל פרויקט בזריזות וביעילות, תמורת עלות משתלמת ביותר לחברי הקבוצה.

האם קרקע חקלאית צמודה לאזור בניה תופשר מהר יותר?

רכישת קרקע חקלאית שסמוכה אל פרויקט בתהליכי בניה או פרויקט שיועד לכך היא בעלת סיכויי הפשרה גבוהים. הדבר נובע מסעיף הקיים במסגרת תמ"א 35, אשר גורס כי קרקעות חקלאיות שהן חלק מהתפתחות קיימת וטבעית של ישוב, זוכות להפשרה מוקדמת ומהירה. על כן, אם ברצונכם לרכוש קרקע חקלאית להפשרה מהירה, אופציה זו תהיה עדיפה לכם.

למה כדאי לרכוש קרקע חקלאית להשקעה?

רכישת קרקע חקלאית, מעצם היותה כזו, כוללת בתוכה יתרונות רבים. בראש ובראשונה, זהו צעד כלכלי חכם ביותר, בייחוד כשמתבוננים על המציאות הכלכלית  הנוכחית והעובדה שהכסף ה"שוכב בבנק" עושה תשואות מינימליות והשקעות בבורסה הינן בעלות סיכון ולא מתאימות למי שאינו מבין בכך לכן רכישת קרקעות חקלאיות נחשבת לרוב להשקעה סולידית המאפשרת תשואה בעשרות אחוזים ברגע שמוחלט על הפשרתן, כפי שנעשה כיום לא מעט. בנוסף, כיוון שמחירי הדירות מופקעים והביקוש עולה על ההיצע ישנה מגמה של  עידוד הפשרת הקרקעות על ידי המדינה. לפיכך רכישת קרקע חקלאית הינה השקעה טובה, נעשית במחיר נוח פי כמה מאשר יתר האלטרנטיבות, ועם  פוטנציאל רווחיות גדול.

אילו פרמטרים קובעים אם הקרקע רווחית ומשתלמת?

הפרמטרים המרכזיים יכללו את הגורם המוכר של הקרקע, בין אם פרטי או ממשלתי, ייעודה של הקרקע למגורים, מסחר או לתעשייה, וכן מיקומה של הקרקע, קרבתה אל אזורי מגורים או תעשייה ונתיבי תחבורה. כמו כן, יש לבדוק ברשויות את תוכניות הפיתוח לאזור המבוקש, ואת גובה האגרות וההיטלים שהרשות המסוימת דורשת ואם לקבל אומדן על שווי התשואות הצפוי לקרקע המבוקשת, על ידי השוואתה לשווי קרקעות בקרבת מקום שכבר הופשרו.

אני רוצה לרכוש קרקע חקלאית, איך מאתרים קרקע טובה להשקעה?

יזמים, חברות נדל"ן ואנשים פרטיים מחפשים אחר קרקעות במיקומים אטרקטיביים אותם הם יכולים לקנות ובעתיד למכור במחיר משתלם ביותר או להרוויח תשואה גבוהה על השכרת הנכס. קפיטל גרופ  מתמחים באיתור קרקעות באזורים אטרקטיביים, בצמוד לבנייה קיימת בעלי פוטנציאל הפשרה והשבחה גדולים.

באילו מקרים צריך לשלם היטל השבחה?

היטל השבחה הוא מס שמוטל על הבעלים של הקרקע או חוכרים שלה במקרה בו יש עלייה בערכה של הקרקע. החלטה על עלייה בערך הקרקע תמיד תהיה של שמאי מוסמך מטעם וההחלטה תתקבל על ידי הוועדה המקומית שאחראית על כל הקשור אל התכנון והבנייה. היטל השבחה יחול בד"כ אישור תכנית בניין עיר (תב"ע) אשר תגרום להשבחתה של הקרקע, או כאשר אושרה תכנית מתאר (מחוזית או ארצית) אשר העלו את ערכה של הקרקע.

אני מעוניין לבצע תמ"א 38 בדירתי. לאילו אנשי מקצוע צריך לפנות?

בכל פרויקט תמ"א 38 דרוש קבלן אשר יבצע את העבודות בשטח ועורך דין שילווה את הפרויקט ברמה המשפטית על מנת להבטיח תקינות, שקיפות, מקצועיות ומהימנות לכל אורך הפרויקט, הן מצד הלקוחות שלו והן מצד החברה הקבלנית. חברות הניהול העוסקות בתמ"א 38 כמו קפיטל גרופ, ידאגו לנהל ולפקח על כל האופרציה, ויקשרו את הפרויקט עם אנשי המקצוע הטובים והמנוסים ביותר בתחום.

 

דייר בבניין שלי לא מעוניין לבצע תמ"א 38, מה עלי לעשות?

על מנת לממש פרויקט תמ"א 38 יש צורך ברוב של לפחות שני שלישים מקרב בעלי הדירות בבניין, אליהן צמודים שני שלישים מהרכוש המשותף. במידה שדייר מסרב להשתתף בפרויקט וכך מונע את קיומו, ללא סיבה מוצדקת בעיני החוק, יכולים שאר בעלי הדירות לתבוע ממנו פיצויים בגין ההפסד שנגרם להם.

נאמר לי כי תמ"א 38 לא תורמת רק עבור חיזוק הבנין, האם זה נכון?

מעבר למטרה העיקרית שלשמה נועדה התמ"א והיא חיזוק המבנה כך שיהיה בעל יציבות ועמידות בפני רעידות אדמה, אחד היתרונות הגדולים ביותר של פרויקט התמ"א הינה תוספות הבנייה כפי שהן באות לידי ביטוי במרפסות, ממ"דים, לובי בניין מפואר וכן סביבת בניין מטופחת אשר כוללת בתוכה פיתוח סביבתי, גינות יפות ומעוצבות, מגרש חנייה מסודר ועוד.

איך נדע אם הדירה שלנו זכאית להשתתף בתמ"א 38?

גורמים המעוניינים להשתתף בתמ"א 38 נדרשים ראשית לבדוק אם הם אכן זכאים למימוש התוכנית. חשוב לדעת כי תמ"א 38 חלה על בניינים שנבנו לפני שנת 1980. גם בניינים שהוקמו במועד מאוחר יותר יוכלו להשתתף בתוכנית, אך מלבד תוספת מעלית הם לא יזכו להיתרי בנייה נוספים. כמו כן, התוכנית חלה רק על בניינים בני שני קומות ומעלה, ובשטח של לפחות 400 מ"ר.

כיצד תמ"א 38 תיושם בדירה שלי?

חוות דעת הנדסית תבדוק פגמים במבנה, ותמליץ על אופן חיזוקו בהתאם לגודל הבניין וסוג הקרקע. כמו כן, בעזרת אדריכל ייבדקו אפשרויות לתוספות בנייה ודרכי יישומן, כמו חריגה מקווי בנייה, הוספת מעלית וממדים,הוספת חדרים או מרפסות שמש, סגירת קומות עמודים, או הוספת קומות או אגף לבניין.

נגישות