תמ"א 38 הינה תוכנית מתאר ארצית המיועדת עבור חיזוק מבנים שכבר קיימים, במטרה להפוך אותם לעמידים בפני רעידות אדמה. התכנית מורכבת ממקבץ של תקנות שהכינה המועצה הארצית לתכנון ובניה ואושרה על ידי הממשלה בשנת 2005. המטרה של תמ"א 38 היא לעודד את בעלי הבתים לחזק את המבנים, על ידי קבלת היתרי בניה במהירות ובקלות ועל ידי מתן תמריצים.

מהם תנאי הזכאות לביצוע תמ"א 38?

תמ"א 38 הוקמה בכדי לחזק מבנים שנבנו לפני 1980 ושאינם בנויים על פי תקן ישראלי 413. באשר למבנים אשר הוקמו לאחר 1980 ושאינם בנויים על פי תקן ישראלי 413. באשר למבנים אשר הוקמו לאחר 1980 אך לא נבנו על פי תקן 413, הוראות התמ"א חלות גם לגביהם אך לא זכויות הבנייה. כמו כן, תמ"א 38 לא חלה עבור מבנים שפטורים מתקן 413, כמו מבנים לא מאוישים או בעלי 1-2 קומות.

איך מוציאים את תמ"א 38 לפועל?

על מנת להוציא אל הפועל תמ"א 38 יש לעשות שלושה דברים עיקריים:

  • לבחון כדאיות כלכלית– למרות שתמ"א 38 מאפשרת זכויות בנייה והיתרים מהירים, לא תמיד התכנית תהיה משתלמת מבחינה כלכלית ובמקרים אלו בעלי הדירות יצטרכו לשאת חלק מההוצאות. על כן, ישנה חשיבות רבה לבצע בדיקה מקצועית שתעריך את כדאיות הפרויקט, טרם התחלתו.
  • הסכמת דיירי הבניין– כדי להוציא אל הפועל תמ"א 38 נדרשת הסכמה של שני שלישים לפחות מבעלי הדירות בבניין. במידה ואין הסכמה ואחד הדיירים מונע את קיומו של הפרויקט ללא סיבה מוצדקת, יכולים שאר בעלי הדירות לתבוע פיצויים בגין הנזק הכלכלי שנגרם כתוצאה מכך.
  • בחירת הקבלן– בחירת הקבלן שיבצע את הפרויקט היא משמעותית להצלחתו ולכן יש להיעזר באנשי מקצוע כמו חברות נדל"ן, אשר מעמידות לרשות בעלי הדירות עורכי דין המתמחים במקרקעין, מהנדסים, קבלנים ועוד. חברות אלו הן בעלות נסיון בתחום ויכולות להיות לעזר רב עבור המעוניינים בביצוע תמ"א 38.

אילו תמריצים כלולים בתמ"א 38?

תמ"א 38 כוללת יתרונות רבים הן מבחינה כלכלית והם מבחינה כדאיות ויעילות. להלן היתרונות המרכזיים של התכנית:

  1. תמריצים – יחד עם חיזוק המבנים, תמ"א 38 מאפשרת זכויות בניה כמו הוספה של קומות הרחבת דירות, מילוי קומה על עמודים וכדומה.
  2. קיצור תהליכים – הליך הוצאת ההיתרים קצר מאשר בהליכים להוצאת היתרים מסוג אחר.
  3. תנאי סף וזכאות רחבים לקבלת אישור לפרויקט.
  4. אחוז הסכמה נמוך בקרב הדיירים, מה שמגביר את הסיכויים להוציא את התכנית לפועל.
  5. תמ"א 38 לא מצריכה פינוי של דיירים מהבתים במהלך עבודות החיזוק או הבניה.
  6. תמ"א 38 מאפשרת השבחה של הנכס הנדלנ"י במהירות, ביעילות ובחיסכון ומבטיחה לדיירים עליית ערך משמעותית של דירתם.